toggle menu

Power Coaching

Buďte si vedomí vašich myšlienok, pocitov a emócií. Naučte sa presne pomenovať svoje emócie. Svoje pocity akceptujte, neposudzujte a nepotláčajte. Aj keď ich považujete za „negatívne“, uvedomte si, že nebudú trvať večne a že patria k životu…

Ako sme už spomínali v našom hlavnom článku o duševnom zdraví, starostlivosť o duševné zdravie možno rozdeliť do dvoch častí. Prvou časťou je starostlivosť o seba samého, druhou, nemenej dôležitou, je starostlivosť o svoje okolie a spoločnosť, v ktorej žijeme.

V tomto článku sa zameriam na tipy o svoje vlastné duševné zdravie. Nezabúdajte však aj na starostlivosť o vaše vzťahy a okolie – tipy nájdete v tomto článku.

1. Starajte sa o svoje zdravie, dbajte o to, aby ste mali pravidelný pohyb, spánok, zdravú a vyváženú stravu, vedeli si oddýchnuť, keď ste vyčerpaní. Doprajte si masáž, saunu, aj čas sami pre seba. Majte životný štýl taký, aký chcete mať. Najlepšou cestou, ako ho vybudovať, sú malé dennodenné návyky. Starostlivosť o vaše fyzické zdravie má prínosy aj pre vaše duševné zdravie. Už niekoľko štúdií dokázalo, že aj to, čo jeme, má veľký vplyv na našu myseľ i emočné prežívanie. Rovnako pohyb a fyzická aktivita spúšťa v tele také biochemické procesy, ktoré prospievajú aj vášmu duševnému zdraviu.

2. Nájdite si čas na seba, premýšľanie a introspekciu. Poznajte svoje ciele, hodnoty a priority. Neberte do ruky telefón pri prvej príležitosti. Nechajte myseľ oddýchnuť a nezahlcujte ju sústavne nejakými podnetmi a stimulmi. Ak ste preťažení zo všetkých impulzov, šumov, ľudí, ktorí vás vyčerpávajú, jednoducho si doprajte „rande sám/sama so sebou“ a vypnite. Môžete skúsiť aj meditáciu, modlitbu, dychové a relaxačné cvičenia alebo iné prospešné aktivity.

3. Strážte si svoju pozornosť, buďte všímavejší a žite vedome. Vy si vyberáte, čomu venujete svoju pozornosť, vy sa rozhodujte a vy ste za to zodpovední. Prevezmite zodpovednosť za svoj život a nenechajte sa zlákať požieračom vášho vzácneho času.

4. Všímajte si prostredie, v ktorom žijete. Ako na vás vplýva? Kde sa pohybujte? Kto sú ľudia, s ktorými ste najčastejšie v kontakte? Ako sa v ich prítomnosti cítite? Ak vám niečo veľmi vadí, alebo je prostredie či osoby vo vašom okolí priam toxické, podniknite patričné kroky a skúste zmeniť, čo sa dá.

5. Užívajte si všetky súčasti vášho života. Nerobte svoj život čierno-bielym, nerozdeľujte ho na prácu a osobný život, povinnosti a zábavu... Skúste aj do svojej práce dať kus seba, prispejte svojim pozitivizmom a humorom, budujte pekné vzťahy, hľadajte príležitosti a uvoľnite svoju kreativitu. Nachádzajte to dobré a pekné aj vo svojich povinnostiach. Práca alebo povinnosti nemusia byť niečo negatívne alebo obťažujúce. Naopak, práca často lieči. Všetko je vo vašom nastavení mysle, aj to, či si to užijete alebo znepríjemníte. Sú to vaše myšlienky, postoje a rozhodnutia, vaša zodpovednosť. Vy sami ste tvorcom svojho života. Je na vás, ako reagujete a ako sa k udalostiam postavíte. Niekedy to chce len zmenu perspektívy. Ako príklad spomeniem úryvok z jedného príspevku kolujúceho na internete: „Ak neustále upratujete neporiadok v dome, znamená to, že máte kde bývať. Ak ste unavení z práce, znamená to, že ste užitoční a máte príjem. Ak vás nahnevali deti, znamená to, že ste boli schopní počať. Ak nesiete domov ťažké nákupy, znamená to, že máte čo jesť…“ J

6. Buďte si vedomí vašich myšlienok, pocitov a emócií. Naučte sa presne pomenovať svoje emócie. Svoje pocity akceptujte, neposudzujte a nepotláčajte. Aj keď ich považujete za „negatívne“, uvedomte si, že nebudú trvať večne a že patria k životu. Pýtajte sa sami seba: Čo prežívam? Čo je za tým? Prečo to takto hodnotím? Kto vlastne som? Som autentický? Kde sú moje hranice? Ako sa ku mne ľudia správajú a prečo? Čo dovolím ostatným a čo sebe? Sebauvedomenie a sebapoznanie môže byť kľúčom k vášmu psychickému uzdraveniu.

7. Uvedomte si, že vaše aktuálne ťažké obdobie môže byť len nejaká životná fáza. Možno je to etapa, kedy máte ešte malé deti alebo v práci pracujete na veľkom projekte. Je na vás, či si túto životnú fázu užijete alebo ju pretrpíte, či budete na nej hľadať príležitosti a krásu, alebo starosti a komplikácie. A skúste popremýšľať aj nad tým, ako by ste to chceli mať, aby to bolo pre vás ideálne. Čo je vo vašej moci zmeniť, a naopak, čo by ste mali akceptovať a viac sa tým už netrápiť?

8. Prehodnoťte vaše očakávania, nároky a postoje. Možno nie sú úplne reálne a nezodpovedajú skutočnosti. Podobne to býva s rôznymi predsudkami, stereotypmi a stigmami. Preverte, či to, v čo veríte, je skutočne pravda. Často sa nevedome dopúšťate aj kognitívnych chýb, najmä používaním slov ako: „nikdy“, „vždy“, „musím“, „mal/a by som“ a pod.

9. Ručné práce potešia aj srdce. Nahraďte technológie vlastnoručnou výrobou, budete mať radosť z tvorenia, pocit úspechu a toho, že ste niečo vytvorili. Navyše vám to zníži stres, úzkosti alebo depresie. „Naštiep vlastné drevo a zohreje ťa dvakrát.“ – Anglické príslovie.

10. Choďte do prírody. Okrem zdravého vzduchu a pohybu vám to prospeje aj k zlepšeniu nálady, pozornosti a pamäti.

11. Sústreďte sa viac na vaše silné stránkypríležitostiriešenia. Výhovorky, sťažnosti a negativizmus odhoďte preč. Keď budete robiť veci, ktoré vám dávajú zmysel a ktoré sú vo vašich možnostiach a schopnostiach, budete spokojnejší. Skúste ovplyvniť, čo sa dá ovplyvniť. Netrápte sa tým, čo sa ovplyvniť nedá.

12. Neporovnávajte sa s ostatnými, ale len sami so sebou. Reflektujte svoj deň, svoj život, svoje konanie a správanie. Pomôže vám aj písanie denníka alebo mindfulness (všímavosť).

13. Precíťte vďačnosť za to, čo máte. Je normálne, že nemáte všetko, akceptujte to. Máte dosť.

14. Buďte na seba dobrí a ohľaduplní. Budujte si sebaúctu, no neberte sa príliš vážne.

15. Nesnažte sa byť perfektní. Nikto nie je dokonalý. Zmierte sa s tým.

16. Ak máte úzkosti z toho, že stagnujete, naučte sa niečo nové. Prinesie vám to nový zmysel, zvýši sebaúctu a sebadôveru.

17. Skúste spomaliť svoj život a žiť vedomejšie. Či už obedujete, cvičíte, varíte, rozprávate sa, hráte sa s deťmi, ak je to možné, užite si to naplno, vedome. Skúste čo najčastejšie byť v prítomnom okamihu, tu a teraz.

18. Niekomu dobre padne si čítať knihu, niekomu prospeje hudba, umenie, tvorenie, návšteva galérie. Nájdite si čas na svoje koníčky a veci, čo vám robia radosť. Povinnosti tu vždy boli, sú a budú. Nečakajte na povolenie od niekoho iného, aby ste si dopriali radosť alebo čas pre seba. Musíte si to dovoliť jedine vy sami.

19. Správne nastavenie mysle dokáže zázraky. Niekedy potrebujete len pauzu, odstup a nadhľad, vykročenie z komfortnej zóny, ktoré vám prinesú nový vietor do plachiet.

20. Niektorí ani nepotrebujete mať veľké ciele, aby ste boli šťastní. Niekomu stačí tzv. kontemplatívne šťastie, kedy je človek spokojný s obyčajným životom a nepotrebuje sa za niečím hnať, dosahovať méty, ale chce byť práve tak, ako je, tu a teraz a jednoducho si to len užívať. Práve takéto „obyčajné“ momenty radosti robia náš život krajším. „Šťastie nie je cieľ… je to  vedľajší produkt dobre žitého života.“ – Eleanor Roosevelt.

21. Ak vyhorievate v práci, zoberte si dovolenku, alebo sabatikal. Sabatikal je trend, ktorý sa objavuje posledné roky najmä v korporáciách. Má pozitívne účinky nie len pre zamestnancov, ale aj pre zamestnávateľov.

22. Minimalizmus a jednoduchosť. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Pre citlivejšie povahy je duševne priťažujúci aj neporiadok, preplnený, nevzdušný, tmavý priestor, kvantá vecí všade naokolo. Keď si doma upracete a zbavíte sa vecí, ktoré sú pre vás už nepotrebné alebo vám viac nerobia radosť, pocítite obrovskú úľavu a pocit, akoby ste mohli zrazu ľahšie dýchať.

23. Ďalšie tipy, ako sa starať o svoje duševné zdravie, sú napríklad aj schopnosť požiadať o pomoc, nastavovanie hraníc, humor, socializácia, možnosť byť vypočutý, atď. Viac sa môžete dočítať v tejto časti témy duševného zdravia.

Powercoaching vám ponúka aj tento kurz Navráť duševné zdravie sebe a svojmu okoliu, ktorým prispejete symbolickou cenou 3€ nadácii Návrat.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom čo je to koučing a ako vám pomôže viesť úspešny život, odporúčame knihu od Silvii Langermann „Úspech si ty“ alebo podcasty a videá jej spoločnosti Power Coaching.


Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.