„Myslenie je rozhovor duše so sebou samou.“ Vieme ho však viesť? Skúsme to robiť ako kouč, myslieť ako kouč. Skúsme sa stať sami sebe koučom!
Čím máme začať?
Sám sebe koučom.
Predstavte si ten dobrý pocit, keď odchádzate zo stretnutia so svojim koučom. Cítite zvláštnu ľahkosť. Váš „problém“ sa zrazu nezdá taký veľký, dokonca viete čo ďalej. Kouč vám vytvoril priestor na zdieľanie, pozorne vás počúval a viedol vaše myšlienky iným, tvorivým spôsobom. Dôveroval tomu, že poznáte odpoveď. Našli ste ju a začínate veriť sami sebe.
Zažiť takýto podporujúci rozhovor je niekedy až výnimočný pocit. Častokrát sa naše debaty vedú v duchu sťažovania, kritiky či „vŕtania sa“ v minulosti. Nevieme ovplyvniť či nás partner počúva, alebo len čaká na náš nádych, aby mohol začať rozprávať. Čo však vieme zmeniť, je rozhovor, ktorý vedieme sami so sebou. Je to jeden s najdôležitejších dialógov. Neustále prebieha a dokáže nás posunúť vpred.
„Myslenie je rozhovor duše so sebou samou“ Platón
Vieme ho však viesť? Skúsme to robiť ako kouč, myslieť ako kouč. Skúsme sa stať sami sebe koučom! Čím máme začať?
- Buďme k sebe láskaví – všímajme si akým spôsobom sa so sebou samým rozprávame. Aké sú slová, ktoré používame, aké vety či otázky formulujeme. Vieme sami sebe prejaviť rešpekt?
- Buďme úprimní – buďme sami sebe dôverníkom. Neklamme sa. Postavme sa vzpriamene a pozrime pravde do očí. Len tu môže začať zmena.
- Buďme vnímaví – pozorujme svoje pocity a prežívanie. Niečo nás vyviedlo z miery? Čo je to? A prečo? Zachyťme tiché upozornenia našej duše. Väčšinou sa nám to nezdá.
- Prestaňme sa hodnotiť a kritizovať – zvyčajne nás to oslabuje. Namiesto toho sa zamerajme na naše budúce zámery.
- Dôverujme si – aj kouč nám verí. Vychádza zo základného predpokladu, že my už poznáme riešenie a vieme čo je pre nás najlepšie. Musíme nájsť odpovede v sebe.
„Rozprávajte sa so sebou tak, ako s niekým koho milujete“ Brené Brown
Keď budeme dodržiavať tieto základné princípy, vydáme sa na cestu, ktorá nás môže zásadne zmeniť. Nie je to ľahká úloha, no stojí za to. Staneme sa sami sebe priateľom. Koučom, ktorý nás jemne postrčí za hranicu nášho pohodlia a my vykročíme. Kedykoľvek nás niečo trápi, porozprávajme sa. Iba ja a moje druhé ja – kouč.
Sadnime si do ticha a začnime sa pýtať:
- Pozrime sa na konkrétnu situáciu a pomenujme ju.
- Popíšme ako to máme teraz – pravdivo a úprimne.
- Zamyslime sa nad tým ako by sme to chceli mať inak.
- Určime si cieľ nášho krátkeho rozhovoru – prečo to vlastne robíme, a čo čakáme, že objavíme na jeho konci.
- Zásadnou otázkou je: Ako spoznáme, že sme splnili svoj malý cieľ? Podľa čoho to budeme vedieť?
- Nepozerajme sa do minulosti, ale sústreďme sa na zmenu v budúcnosti.
- Keď sa predsa len pozrieme späť, zamerajme sa na to čo už sme dosiahli, a čo nám pomohlo dostať sa sem.
- Buďme zvedaví a klaďme si zvedavé otázky.
- Rozmýšľajme o možnostiach a alternatívach. Využime fantáziu.
- Vyberme si čo môžeme urobiť teraz. Stanovme si konkrétne malé kroky. Určime si kedy začneme.
- Nakoniec si poďakujme a buďme na seba pyšní.
Úloha byť sami sebe koučom kladie na nás veľké nároky. Musíme byť disciplinovaní a odhodlaní. Motivovaní napredovať. Ak to zvládneme, dosiahneme veľa. Nielen splnenie svojich cieľov, ale aj nezlomnú sebadôveru a vľúdneho vnútorného priateľa.
Ak sa vám to zdá teraz príliš ťažké. Vždy sa môžete obrátiť na kouča, ktorý vám bude sprievodcom. Nasmeruje vás a svojimi skúsenosťami skráti cestu k cieľu. Prípadne získajte kvalitné vzdelanie a statne sa koučom nielen pre seba, ale aj pre iných. Stačí ak kliknete na “Kurzy koučingu”, kde si môžete vybrať z pestrej palety a naučíte sa koučovať.