Power Blog
Ako viesť debatu s partnerom o výbere letnej dovolenky? Príručka pre harmonickú diskusiu
- 11. septembra 2024
- Posted by: powercoach
- Category: Duševné zdravie Komunikácia Koučing Nezaradené Pre ženy Sebarozvoj Vzťahy
Plánovanie spoločnej dovolenky môže byť náročnou úlohou, najmä ak máte s partnerom rozdielne predstavy o ideálnej dovolenke. Navyše s nárastom cestovného ruchu prichádzajú aj výzvy spojené s rozdielnymi preferenciami vášho pobytu. Mentálni kouči veria, že správnou komunikáciou a plánovaním sa dá dosiahnuť kompromis, ktorý uspokojí obe strany. Tu je 10-krokový návod ako nájsť spoločnú reč s partnerom a vyhnúť sa konfliktom počas plánovania vášho vytúženého spoločného relaxu.
Podľa štatistík z roku 2023, približne 75% párov plánuje letnú dovolenku. Tento počet je o 10% vyšší ako v predchádzajúcich rokoch, čo naznačuje rastúcu potrebu párov stráviť kvalitný čas spolu mimo každodenného prostredia. Napriek tomu až 30% párov priznáva, že počas dovolenky zažívajú konflikty alebo hádky, pričom 10% párov sa po prvej spoločnej dovolenke dokonca rozíde. Hlavné dôvody hádok na dovolenkách sa týkajú hlavne rozdielnych preferencií štýlu dovolenky, finančného napätia a nedostatku času pre seba. Napriek tomu 85 % párov uvádza, že spoločné cestovanie posilňuje ich vzťah, ak sa úspešne vyhnú konfliktom.
Z pohľadu mentálneho kouča je dôležité, aby páry pochopili, že komunikácia a vzájomné porozumenie sú kľúčové pri plánovaní prvej alebo aj x-násobnej spoločnej dovolenky. Z toho dôvodu sme pre vás pripravili tento 10 krokový návod, ktorý vám pomôže dosiahnuť spokojnosť počas komunikácie na oboch stranách.
Desatoro úspešného plánovania dovolenky s partnerom.
1. Identifikujte spoločné ciele
Zamerajte sa na to, čo chcete obaja z dovolenky získať. Zvážte aspekty ako oddych, dobrodružstvo, kultúra alebo romantika. Napríklad, Stephen Covey, autor knihy “7 návykov skutočne efektívnych ľudí”, zdôrazňuje dôležitosť spoločných cieľov v akejkoľvek spolupráci aj počas plánovania spoločnej dovolenky. Dbajte teda na to, aby ste sa v prvom rade zhodli na tom, čo od vašej dovolenky očakávate a s akým zámerom ju chcete absolvovať. Je váš sen ísť napríklad robiť celodenné túry na Madeire ale váš partner nechce o túrach ani počuť? Nenúťte ho. Skúste sa miesto toho spoločne porozprávať o vašich snoch a hľadajte spoločné prieniky. Určite prídete na rôzne varianty dovoleniek, ktoré splnia vaše vzájomné očakávania.
2. Vyhraďte čas na diskusiu
Nedarí sa vám viesť rozhovor s partnerom o plánovaní dovolenky? Mentálni kouči odporúčajú, aby ste si naplánovali konkrétny čas, kedy budete hovoriť o dovolenke s vašou polovičkou. Povedzte mu, aké je to pre vás dôležité a čo to pre vás znamená (napríklad to môže znieť takto: “Zatiaľ sme sa nerozprávali o tom, ako by mala vyzerať naša tohtoročná dovolenka. To, že nemáme túto tému prebratú vo mne vyvoláva zmiešané pocity. Veľmi mi záleží na tom, aby sme sa o tejto téme porozprávali s cieľom nájsť spoločnú dohodu o tom ,čo budeme robiť ďalej. Prosím, povedz mi termíny, kedy sa vieš o tomto so mnou porozprávať. Ďakujem.”) Tento prístup pomáha minimalizovať stres a umožňuje vám sústrediť sa len na túto tému.
3. Urobte si zoznam priorít
Chcete sa vyhnúť na dovolenke výčitkam o tom, že opäť nebol váš pobyt podľa predstáv vášho partnera? V tom prípade si obaja vopred ešte pred samotným plánovaním dovolenky spíšte zoznam vecí, činností alebo udalostí, ktoré sa vám viažu s predstavou o vysnívanej dovolenke s vašim partnerom. Počas porovnávania zistíte, že pre každého z vás znamená pojem “dobrá dovolenka” úplne niečo iné a to je v poriadku (napr. niekto má rád kultúrne pamiatky, návštevu múzeí a pre niekoho iného je zase viac zaujímavejšie čas strávený v prírode a ochutnávanie domácich jedál či spoznávanie tamojšej kultúry a pod.) Porovnajte svoje zoznamy a hľadajte spoločné prieniky jedine tak si viete naplánovať dovolenku, ktorú si spoločne naozaj užijete.
4. Buďte otvorení kompromisom
Podľa Tonyho Robbinsa, svetového kouča, je kľúčom k úspešnému vzťahu disponovať schopnosťou robiť v partnerstvách kompromisy. Má váš partner rád aktívnu dovolenku a vy by ste naopak ocenili oddych na pláži? Skúste nájsť ideálne riešenie pre oboch, napríklad polovicu dňa prežijete aktívne a zvyšok dňa budete oddychovať. Skúste nájsť “zlatú” strednú cestu, kde každý z vás bude spokojný aspoň s niektorými aspektmi dovolenky. Hlavne o svojich predstavách o dovolenke komunikujte s partnerom. Najhoršie je, aby ste ostali v nevedomosti o tom, po čom túži vaša drahá polovička. To môže viesť len k zbytočnému sklamaniu a frustrácií do budúceho plánovania spoločnej dovolenky.
5. Nastavte rozpočet
Finančné otázky sú častým zdrojom konfliktov. Podľa najnovšej štúdie z roku 2024 až 34% párov v Amerike definujú financie ako zdroj ich vzájomných konfliktov a hádok. Psychológia sa zhodujú na tom, že problém tkvie v tom, že páry nie sú naučené pracovať v oblasti manažmentu vzájomných financií ako tím. Jasne si preto definujte, koľko ste spoločne ochotní na dovolenke minúť a dodržiavajte na pobyte tento rozpočet. Vyhnete sa tak na dovolenke nepríjemným situáciám, v ktorých stratíte kopec nervov a navyše miniete aj peniaze, ktoré ste si chceli napríklad odložiť na iné veci alebo ušetriť. V neposlednom rade si prejavíte vzájomne voči sebe úctu a rešpekt, že ste vami dohodnuté spoločné pravidlá o financiách dodržali.
6. Rozdeľte si úlohy
Spoznajte sa v tom, čo koho baví robiť a následne si rozdeľte úlohy počas plánovania dovolenky. Niekto má rád robiť itinerár a druhý si zase užíva hľadanie zážitkových reštaurácií. Doprajte si robiť to, čo máte radi a čo vám je najbližšie napríklad jeden z vás môže mať na starosti výber ubytovania, zatiaľ čo druhý plánuje aktivity. Keď si takto podelíte vaše úlohy a následne vzájomné oceníte vašu spoločnú snahu, hneď bude mať vaša komunikácia úplne iný “nádych”. Pravdepodobne budete cítiť vysokú mieru spolupatričnosti, ktorá prinesie príval pozitívnych emócií. Takto sa obaja budete cítiť zapojení a zodpovední za úspech vašej spoločnej nádhernej dovolenky.
7. Buďte flexibilní
Môže sa stať, že nie všetko pôjde podľa plánu. Naučte sa byť flexibilní a pripravení prispôsobiť sa novým okolnostiam. Pre ľudí, ktorí majú radi pocit “mať všetko pod kontrolou” to bude síce výzva ale doporučujeme, aby boli k tomu otvorení. Takýto výstup z komfortnej zóny a rozhodnutie konať spontánne vie posunúť človeka na osobnostnej úrovni vpred. Zároveň sa naskytuje možnosť pre vás a vašu drahú polovičkou užiť si nečakané zážitky, ktoré môžu byť občas oveľa krajšie a intenzívnejšie ako tie naplánované. Nie vždy musí ísť všetko podľa plánu a snaha prispôsobiť sa daným okolnostiam a možnostiam spoločne s partnerom vás vie posunúť vo vzťahu na vyššiu úroveň vzájomné poznania a porozumenia.
8. Udržujte otvorenú komunikáciu
Pravidelne sa navzájom informujte o svojich pocitoch a očakávaniach. Ako hovorí kouč Marshall Goldsmith: “Úspech v komunikácii spočíva v aktívnom počúvaní a vzájomnom porozumení.” Na spoločnej dovolenke sa môžu vyskytnúť rôzne súhry okolností, ktoré vedia výrazne zmeniť vašu aj vášho partnera náladu. Buďte k sebe láskaví a nenechajte sa zvalcovať negatívnymi emóciami či sklamaniami (nenaplnené očakávania od dovolenkovej destinácie, nepodarený výlet, zdravotné ťažkosti a pod.). Miesto toho, aby ste sa “oduli” radšej hovorte o svojich pocitoch a doprajte partnerovi poznanie o tom ako sa cítite. Môže vám to len pomôcť, nie uškodiť.
9. Nájdite si čas pre seba
Aj počas spoločnej dovolenky si doprajte chvíle len pre seba. Tento čas vám umožní relaxovať a obnoviť energiu, čím predídete zbytočným konfliktom. Nie každý človek je zvyknutý tráviť 24 hodí vkuse s partnerom. Treba zvážiť z akého prostredia náš partner pochádza, aké sú jeho zvyky, čo pre neho znamená čas pre seba a akú dôležitosť mu prikladá. Niekto ho potrebuje viac a niekto menej a to je v poriadku. Preto sa snažte prísť na to, ako je na tom váš partner a dovoľte mu užiť si pár chvíľ aj sám so sebou ak to veľmi potrebuje.
10. Nehrajte sa na obeť
Mnoho z nás sa má tendenciu sa hrať na obeť napríklad tak, že zase budeme neštastní, že nám dovolenka nevyšla podľa predstáv. Je to predsa naša zodpovednosť povedať partnerovi, že s niečím nesúhlasíme alebo že sme si to predstavovali inak. “Pokiaľ sa budeme neustále hrať na obeť, nikto nás nebude rešpektovať. A ak nás nikto nebude rešpektovať, nedostaneme a so svojou zodpovednosťou veľmi ďaleko,” vysvetľuje vo svojej knihe mentálna koučka, Silvia Langermann.
Záver
Plánovanie dovolenky môže byť výzvou, ale s dobrým prístupom a komunikáciou môže byť aj obohacujúcou skúsenosťou pre každý jeden pár. Pamätajte si, že cieľom je stráviť spoločne s partnerom kvalitný čas spolu a užiť si nové zážitky z dovolenky. Ako povedal John C. Maxwell, známy líder a kouč: “Úspech je cesta, nie destinácia.” Týmto princípom sa riaďte aj pri plánovaní vašej letnej dovolenky a spokojnosť na oboch stranách bude zaručená.
Zdroje:
https://www.newmarketholidays.co.uk/blog/avoid-holiday-couple-arguments
https://www.martinus.sk/303155-7-navykov-skutocne-efektivnych-ludi/e-kniha?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw3tCyBhDBARIsAEY0XNl7oO4Y074F0DBHMq27d_zHs71eOuvCqyK_IWXz4mo4ZO3-Apr_wqUaAlbdEALw_wcB
https://www.ipsos.com/en-us/money-fights-one-three-34-partnered-americans-identify-money-source-conflict-their-relationship
https://www.martinus.sk/710047-uspech-si-ty/kniha