toggle menu

Power Coaching

Strach je silný pocit, ktorý je tesne spojený s úzkosťou a obavami. Vzniká ako reakcia na hrozbu, ťažkosti alebo nebezpečenstvo, ktoré sa zjavne nedajú odvrátiť. Jedna z vecí, ktorú odkryl COVID-19, je rýchlosť, s akou pandémia dokáže vyvolať strach v populácií. Ľudia sa začali báť, že každý, koho stretnú, má koronavírus a nakazí ich. Každé zakašlanie vyvolalo obavu, po každom kýchnutí sa im rozbúšilo srdce.

Kto si kedysi povedal, že strach, obavy a úzkosť sú našimi najväčšími nepriateľmi. Nedávno som čítala zaujímavý príbeh o roľníkovi, ktorý sa jedného dňa vydal do Carihradu. Na ceste ho zastavila stará žena a poprosila o zvezenie. Posadil ju vedľa seba a ako tak išli, pozrel sa na ňu a spýtal sa: „Kto si?“

Starena odpovedala: „Som cholera“.

Vystrašený roľník prikázal starej žene vystúpiť a ísť pešo, ale ona ho sľubom, že v Carihrade nezabije viac ako 5 ľudí, presvedčila, aby s ním mohla cestovať ďalej. Na potvrdenie sľubu mu podala dýku a povedala, že ide o jedinú zbraň, ktorá ju dokáže zabiť. Potom dodala: „Stretneme sa o dva dni. Ak poruším sľub, môžeš ma prebodnúť“.

V Carihrade na choleru zomrelo 120 ľudí. Rozzúrený roľník preto začal starenu hľadať. Keď ju našiel, vytiahol darovanú dýku a chystal sa ju zabiť. Kričal: „Sľúbila si, že nezabiješ viac ako 5 ľudí a zomrelo ich 120!“

Žena ho prerušila a povedala: „Ja som dohodu dodržala. Zabila som len 5 ľudí. Ostatných zabil strach.“

Táto legenda je pravdivým podobenstvom o živote. Choroba zabije tisíce ľudí, ale tisícky ďalších zomierajú preto, že ich premôže strach. Keď sa pozeráme do budúcnosti s obavami a očakávame to najhoršie namiesto toho, aby sme hľadeli do budúcnosti s dôverou v to najlepšie, ochromí nás úzkosť a nepokoj. Od chvíle, keď sa narodíme až po deň smrti, strach často vrhá na náš život ponuré tiene. Strach drví dušu, rozkladá imunitný systém, oslabuje vôľu a v boji proti nepriateľovi z nás robí bezmocných. Dusí radosť a ničí sny.

Ako sa teda zbaviť obáv? Ako narábať so strachom? Vyskúšajte tieto dve metódy:

Zbavte sa obáv a vyskúšajte koučing

1. METÓDA: 5-sekundové pravidlo

Mel Robbins, ktorej TEDx talk s názvom „How to stop screwing yourself over“ sa stal hitom videným miliónmi sledovateľov, je autorkou bestselleru 5-sekundové pravidlo. Podľa knihy táto metóda nie je len cestou ako prekonať strach, ale aj ako sa postaviť svojej lenivosti či neistote.

Pravidlo pomôže pri akejkoľvek aktivite, kedy potrebujeme prvotné „nakopnutie“ alebo impulz, vďaka ktorému sa dostanú veci do pohybu. Veľakrát váhame, či vyjadriť svoj názor alebo začať s nejakou činnosťou. Je dobré si veci premyslieť, no niekedy je práve stále prehodnocovanie dôvodom, že zmeškáme príležitosti alebo naše nápady zostanú nepovšimnuté. Ako hovorí Mel, ak máme impulz konať, musíme sa v priebehu 5 sekúnd fyzicky pohnúť alebo niečo vykonať, inak náš mozog myšlienku zabije. 5-sekundové pravidlo je pritom rovnako jednoduché ako znie a jeho názov ho celkom vystihuje. Vždy keď sa dostanete do situácie, v ktorej viete, že by ste mali niečo urobiť, ale začnete o sebe pochybovať alebo váhať, jednoducho napočítajte od 5 do 1 a urobte to!

2. METÓDA: Všímavosť

Kým prvá metóda bola skôr rýchlym a okamžitým riešením, pestovanie všímavosti vyžaduje trpezlivosť. Napriek tomu môžu byť jej výsledky trvalé a podľa najnovších štúdií veľmi sľubné.

Mindfulness alebo všímavosť získala v posledných rokoch čoraz viacej pozornosti nie len medzi zástancami duchovných praktík, ale aj psychológmi či odborníkmi rôznych vedeckých smerov. Vďaka jej praktikovaniu sa stávame tolerantnejšími a láskavejšími ako k sebe, tak aj k ostatným. Nejedná sa pritom o žiadnu náročnú techniku. Podstatu tvorí zámerné upriamovanie pozornosti na prítomný okamih. Na rozdiel od bežného kritického zmýšľania nás navádza zaujať láskavý postoj so štipkou zvedavosti a záujmu. Namiesto našich katastrofických scenárov a nepríjemných spomienok pripomínajúcich momenty, kedy sme zlyhali, tak upriamime pozornosť na náš dych, telo a všetko, čo sa v ňom v danom momente deje bez akéhokoľvek posudzovania. Samozrejme, nepríjemné spomienky a pocity hneď nezmiznú, ale ako sa hovorí, cvičenie robí majstra.      

Nech už si zvolíte akúkoľvek cestu, nezabúdajte, že strach a zlyhania nemusíme brať ako našich nepriateľov. Dokážu nás veľakrát naučiť viacej ako si myslíme. To však zistíme jedine tak, že pred našim strachom neutečieme a občas zlyháme. Prečo?

Pretože zlyhať môžeme aj keď sa snažíme akokoľvek to dokážeme. Otázkou je, či zlyhanie budeme považovať za prehru a koniec, alebo v ňom uvidíme záblesk príležitosti. Koniec koncov, v našom živote nie sú podstatné udalosti, ktoré sa v ňom odohrajú, ale to ako sa k nim postavíme (Epiktetós).      

AUTOR: Ing. Fanny Bilkova

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.