Ako nezlyhať ako manažér – Kto je líder?
- 10. júna 2021
- Posted by: Power Coaching
- Category: Management , Podnikanie , Sebarozvoj , Timemanagement ,
Manažér musí byť osobnosťou, ktorá manažovaním žije. Nie je to ani niekto, kto sa zrazu rozhodne byť manažérom. Aj keď talent v krvi byť môže, väčšinou trvá roky, kým sa naozaj dobrým lídrom niekto dokáže stať. Aký typ osobnosti sa vyžaduje od super manažéra, ktorý málo zlyháva?
- Nadstavuje zrkadlo.
V každom prípade sa naňho musia ľudia spoľahnúť. Zodpovednosť, čestnosť a nebojácny charakter dodávajú pocit istoty a toho, že firma je v dobrých rukách. Takto sa budú prirodzene správať aj jeho podriadení, nemusí to byť diktované. Na druhej strane sa na nič nehrá, je zvyčajne sám sebou a mal by sa pozerať na každú situáciu takými očami, ktoré sú práve vhodné použiť. Takže pri krízových situáciách nezapájať moc subjektívne pocity, ale pozerať sa s nadhľadom, tretími očami, zapájať do krízy aj iných ľudí.
- Často myslí a vidí viac krokov dopredu.
Manažér by nemal plytvať bezduchými rečami, ktoré plynú do vetra. Nerozhodnosť taktiež rozhodne nepatrí do riešenia vecí. Má dobre rozvinutú emocionálnu a praktickú inteligenciu, vie pohotovo čítať aj medzi riadkami počutého, videného alebo prečítaného. Skôr dôkladne počúva a určite neskáče do rečí, snaží sa o vzájomné porozumenie oboch strán, je dosť empaticky založený, ale vie aj efektívne citlivo skritizovať.
- Nepracuje sám.
Aj manažéri potrebujú svojich tzv. supervízorov. Stretávame sa s nimi vo všetkých profesiách, od lekárov po učiteľov. Ani on nezhltol všetku múdrosť sveta, a to že vyhľadáva spoločenstvo nových vzorov a ľudí, ktorí ho môžu zasa niekam posunúť, je len ukazovateľom toho, že si vie dať aj poradiť a nemyslí si o sebe príliš veľa. Je nadstavený na čistú, úprimnú autenticitu. Neštíti sa zraniteľnosti, dokáže si priznať a ukázať aj svoje slabé miestečka, a k druhým je otvorený v zmysle, že ho môžu v týchto miestach dopĺňať. Rovnako je veľmi dobrý v delegovaní práce. Takto dáva najavo, že dôveruje svojim ľuďom, ktorí sú na určitý druh práce aj vyškolení, a rovnako im neustále ponúka nové školenia v ich vlastnej oblasti.
- Vyhľadáva inovácie, pýta sa.
Super manažér neostáva na jednom mieste. Vie, že by to mohlo firmu zabiť, úplne zničiť. Je hladný po nových informáciách, novinkách a hlavne názoroch od druhých ľudí. Ako by to mohlo byť urobené inak? Čo si o tomto myslíte, aké sú pozitíva a negatíva? Myslíte si, že ideme naozaj tou najsprávnejšou cestou? Toto sú z mála naozaj otvorených otázok, ktorými podnecuje svojich ľudí k mysleniu, kreativite, a hlavne ľudskosti, tímovej spolupráce. Sú to teda veľmi zásadné otázky, ktoré podporujú aj dobrú pracovnú atmosféru.
- Má jasné vízie.
Vie si efektívne nastoliť plány rôzneho druhu, aj na dobu ďalekú, a dokáže ich plniť. Dokáže dobre, jednoducho definovať cestu a jej konečný cieľ. Na tomto to všetko stojí. Ak nemá biznis jasný cieľ a jasné kroky, ako ho docieliť, stráca sa účinnosť práce všetkých, zmysel krokov sa stráca a tým je ťažší aj proces rozhodovania.
- Dá sa to! Nie je kontrolór.
Neustále sa vzdeláva a vždy sa sám seba pýta a vyhľadáva cestičky, ako sa niečo môže dať urobiť a väčšinou vie, že sa dá urobiť všetko, ak sa chce. Je si vedomý, že generácie, ktoré prichádzajú, môžu byť celkom iní ľudia, aj na to je pripravený. Skúša, pozná biznis do špiky, je flexibilný a dokáže pracovať aj na diaľku. Pozor! Nie je žiadnym kontrolórom. Áno, je to zaužívaný obraz, že manažéra sa treba báť, no práve toto je niečo, kde sa stala chyba. Manažér nie je diktátor ani ten, ktorý všade sliedi a dýcha niekomu na krk. To v žiadnom prípade. Je to niekto, kto vie, kde je jeho miesto a určite to nie je stres a strach naháňajúce kontrolovanie. Nezlyhávajúci manažér je ale na druhej strane dobre psychicky vypracovaným a citlivým človekom aj na to, aby bol poslom aj tých zlých správ – napr. ohľadom prepúšťania alebo krátenia miezd.
- Podriadených berie ako rodinu a je férový.
Ako deti v škole sme si všímali nespravodlivosť ako prvú a veľmi sa nás to dotýkalo. A rovnako to je aj s dospelými. Lídrovi by taktiež ľudia nemali byť cudzí, mal by poznať každého o trochu lepšie, pretože len tak vie presne, čo komu viac sedí a čo nie. V tíme si nemôže žiť každý svoj individuálny život. Z tohto vznikajú len zbytočné intrigy a podobne. A na to je tu líder, aby vedel ustáť a zmierňovať aj niektoré emocionálne výkyvy vo firme. Je ako jedna veľká mama, empatická, spravodlivá, no zároveň s pevnými hranicami, ktorá udržuje poriadok.
ODPORÚČANÉ KURZY
Author: Power Coaching
Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1639
Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1641