toggle menu

Power Coaching

Náš mozog je plastický, dokáže sa učiť novým veciam a tak sa transformovať na základe nových myšlienok. Dokáže rozum poraziť srdce resp. naše emócie? Dá sa to! Ako? Dozviete sa v našom článku.

Srdce produkuje myšlienky, ktoré sú rozumu nepochopiteľné. Odpradávna sa špekulovalo, kde vlastne sídli duša, myseľ a celý rozum. Starovekí Egypťania verili, že srdce je prameňom života, v srdci sídli čosi viac ako len telesné a pripisovali mu veľkú dôležitosť, ba priam, znamenalo viac ako mozog. Potom sa v histórií stretávame s Alkmaionom, ktorý ako prvý spájal dušu s mozgom, čo Aristoteles potvrdzuje názorom, že duša a telo sú neoddeliteľné. Biologická psychológia vysvetľuje veľa na otázku, ako by sa dalo srdce poraziť rozumom. Keďže aj vedecké poznatky, aj názory starých mysliteľov  ukazujú to, že srdce a mozog sú vo vzájomnej súhre, tak je niekedy ťažké počúvať obe, ak sa chceme napríklad v živote správne rozhodnúť. Takým emocionálnym sídlom, malým srdiečkom, v našom mozgu je limbický systém, inak nazývaný aj „sídlom duše“. 

Je to evolučne najstaršia časť nášho mozgu, ktorá reaguje a produkuje rýchle, nevedomé a reflexné konanie. Je orientovaný na prežitie, ale potom sa vyvinul aj tzv. mozog nových cicavcov – neocortex, ktorý je zodpovedný za inteligenciu a kreativitu. Dalo by sa povedať, že ním sa našepkávanie srdca prebíja.

Problém zvyčajne pociťujeme, ak sa potrebujeme zbaviť nejakých nepríjemných emócií, či strachov. Pocity sú reakcie, ktoré si volíme.

Keď sa raz naučíte, že si môžete zvoliť čo cítiť, ste na správnej ceste k „inteligencii“, na ktorej vás nervový kolaps nemôže zastihnúť. Náš mozog je plastický, dokáže sa učiť novým veciam a tak sa transformovať na základe nových myšlienok. Dá sa to! Ste to iba vy, kto ovláda vaše myšlienky, a svoj mozog používate iba vy a iba vtedy, keď sa tak rozhodnete. V prvom rade je dobré, ak najprv dáte priestor emóciám, ktoré chce srdce vyplaviť. Prijať ich, nech sa prejavia v ich pestrosti, aj keď sú niekedy čierne, ale aj keď sú pekné ružové. Dokonca aj netrpezlivosť, silné nadšenie, prekypovanie radosťou, vášňou, môžu byť niekedy nepríjemné, ak sú veľmi intenzívne a dlhotrvajúce. Ale aj, keď rozum dovolí frustrácií, hnevu, znepokojeniu a strachu sa naplno prejaviť, môže z nich dokonca vyťažiť. Niekedy sa aj z temných pocitov rodia hodnotné nápady.

Žena si študuje

Začnite si nacvičovať logické premisy – tak, že si poviete jeden úsudokDokážem ovládať svoje myšlienky. Druhý úsudokMoje pocity vychádzajú z mojich myšlienokZáver: Dokážem ovládať svoje pocity. 

Stať sa slobodným a zdravým človekom si vyžaduje naučiť sa myslieť inak. Robte prvé kroky a opakujte ich v čase, dávate tak možnosť rozumu na konsolidáciu, čo je spôsobilosť mozgu vytvoriť si pamäťovú stopu. Srdce sa niekedy správa ako malé dieťa. „Ja chcem toto, a chcem to teraz, hneď a zaraz! Musím tam ísť… Ale ja teraz cítim, že to potrebujem!“ Rozum sa snaží upokojovať jeho vrtochy, aby sa z neho nezbláznil: „Chápem tvoje terajšie pocity, aj to, že sa bojíš, čo by mohlo nastať, ak by som to teraz neurobil, ale takto zmýšľaš, pretože si srdce. Ale ja som rozum a viem, čo je správnejšie, aby sme v budúcnosti nemuseli ľutovať dôsledky tvojho prchkého konania.“

V podstate, srdce sa učí cestám, po ktorých sa cváľa ľahšie. Takto sa z neho stáva vedomé srdce (R.T. Freeman, 2015)


Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1639

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1641

Pridaj komentár

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.