Zmeňte uhol pohľadu. Skúste vidieť život komplexnejšie, nerozdeľujte ho striktne na „môj život“ a „život tých ostatných“, moje a tvoje. Všetko je prepojené, je to ako motýlí efekt. Vaša osobnosť je súčasťou spoločenstva, v ktorom žijete, na ktorý vplývate a reagujete…
Starostlivosť o duševné zdravie možno rozdeliť do dvoch oblastí. Prvou oblasťou je starostlivosť o seba samého. Druhou, nemenej dôležitou, je starostlivosť o svoje vzťahy a spoločnosť, v ktorej žijeme. Obidve sú pre naše duševné zdravie dôležité, preto nezabúdajte na to, že je potrebné sa starať o oba naše svety, vnútorný aj vonkajší.
Ja sa v tomto článku zameriam na tipy starostlivosti o duševné zdravie spoločnosti, v ktorej žijeme, pretože sa často na túto súčasť duševného zdravia zabúda. Chcem vyzdvihnúť práve hodnotu prispievania jednotlivcov do spoločnosti, vytvárania a udržiavania medziľudských vzťahov, čím zároveň nakoniec prospejete aj vlastnému duševnému zdraviu.
Ako sa teda starať o duševné zdravie svojho okolia?
1. Všímajte si prostredie, v ktorom žijete
Teraz tým nemyslím, aby ste boli ako Kelišová vo filme Slunce, seno. Buďte len bdelí a pozorní, ak sa niečo negatívne okolo vás deje, nebuďte ľahostajní a nevšímaví. Ponúknite pomoc alebo podporu. Pomoc druhým navyše znižuje stres, zlepšuje náladu, sebaúctu a spokojnosť. Jednoducho, správajte sa k sebe aj ostatným tak, akoby boli stále Vianoce. J
2. Spoluvytvárajte doma psychologicky bezpečné prostredie
Môžete sa doma navzájom vyrozprávať? Zdieľate medzi sebou vaše myšlienky, nápady, zážitky? Ste aj vy svojmu partnerovi/dieťaťu/rodičovi dobrým poslucháčom alebo skôr len posudzujete? Ak sa nemáte doma komu vyrozprávať, skúste zavolať kamarátovi alebo terapeutovi či koučovi. Slová majú magickú moc.
3. Mali by ste vedieť požiadať o pomoc, keď ju potrebujete
Rovnako by ste mali poskytnúť aj vašim blízkym pocit bezpečia, že môžu požiadať o pomoc aj oni vás.
4. Stretávajte sa s priateľmi a socializujte sa
- Vypočutie, pochopenie, otvorená komunikácia, hlboké rozhovory, alebo len jednoducho uvoľnenie sa a humor je to, čo ako sociálne bytosti všetci potrebujete pre výživu vašich duší.
5. Akýmkoľvek gestom alebo pomocou druhým
Pomôžete tým, ktorí to skutočne potrebujú a navyše môžete nájsť aj svoj vlastný zmysel. Niekedy stačí úsmev, pozdrav, pochvala alebo povzbudenie a svet niekoho iného, ale i ten náš, sa stane krajším. Sú to maličkosti, ktoré však majú veľkú silu.
6. Využite možnosť stať sa dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou
Ak máte časový priestor, využite možnosť stať sa dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou. Na internete nájdete niekoľko organizácii, ktoré uvítajú vašu pomoc. Okrem toho, že urobíte dobrú vec, vyjdete zo svojej komfortnej zóny a budete mať zo seba dobrý pocit, ešte sa môžete aj niečo nové naučiť.
7. Skúste udržiavať vzťahy so sebou aj inými v zdravej rovnováhe
Časť prvého Božieho prikázania hovorí: „Miluj blížneho svojho ako seba samého“. To znamená, že máte milovať blížneho svojho a zároveň rovnako seba samého – nie viac a ani nie menej! Skúste udržiavať vzťahy so sebou aj inými v zdravej rovnováhe. Netrpte prehnanou obetavosťou a potláčaním seba samého a zároveň nebuďte egoistom a sebcom. Nájdite si tú „vašu“ cestu, aby ste sa cítili dobre.
8. Zmeňte uhol pohľadu
Zmeňte uhol pohľadu. Skúste vidieť život komplexnejšie, nerozdeľujte ho striktne na „môj život“ a „život tých ostatných“, moje a tvoje. Všetko je prepojené, je to ako motýlí efekt. Vaša osobnosť je súčasťou spoločenstva, v ktorom žijete, na ktorý vplývate a reagujete. Ak chcete niečo zmeniť, začnite od seba. Kde vy môžete urobiť zmenu? Ako vy môžete reagovať? Čo vy vysielate alebo vyžarujete do sveta? Prevezmite zodpovednosť za vaše akcie a reakcie a efekt na vašom okolí sa objaví.
9. Všímajte si, ako sa k vám ľudia správajú
Všímajte si, ako sa k vám ľudia správajú. Ich správanie vám môže zrkadliť práve vás samých. Ako na nich pôsobíte? Aké sú vaše hranice? Čo im dovolíte? Opäť vás to vráti k vám samým. „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“ – Mahátma Gándhí
10. Pustite viac humoru a smiechu do sveta
Pustite viac humoru a smiechu do sveta. Aj keď ste dospelí, prečo nie ste občas blázniví a uvoľnení ako keď ste boli mladší? Viem, že máte viac starostí a povinností, no viac humoru zlepší deň vám, aj ľuďom naokolo. Dokonca je to zdravé a nákazlivé! Ak vás nič vtipné nenapadá, skúste sa len ráno usmiať na seba do zrkadla, na suseda vo výťahu. Pustite si vtipnú reláciu alebo komédiu, čokoľvek, čo vám je blízke.
11. Pestujte empatiu
Pestujte empatiu – pokúste sa vždy vžiť do kože toho druhého, namiesto toho, aby ste ho hneď posudzovali alebo rovno odsúdili. Akceptujte, že každý je jedinečný, s vlastnou cestou, starosťami, skúsenosťami. Odstráňte predsudky, stereotypy a stigmy. Preverte si, či to, v čo veríte, je skutočne pravda.
12. Buďte prajní
Namiesto závisti, buďte prajní. Ako sa hovorí, hnev a závisť je ako jed, ktorým otrávite len samých seba. Naopak, prajnosťou rozosejete dobro. Rovnako z vás neubudne, keď budete priať iným, povzbudzovať ich a podporovať. Dokonca verím, že sa vám vyslané dobro vráti späť ako bumerang.
13. Slušné správanie
Slušné správanie udrží úroveň vašich vzťahov a celej spoločnosti. Bude sa všetkým žiť lepšie a príjemnejšie, keď budete komunikovať slušne ako civilizovaní ľudia. Musíte však k tomu prispievať a preberať zodpovednosť za seba a svoje deti. Buďte vzorom aj ostatným. Ovládajte a regulujte svoje emócie a reakcie. Zraňujúce a nedôstojné správanie podkopáva duševné zdravie každého z nás. Nepovyšujte sa nad ostatných, buďte rovnocennými partnermi. Svojim slušným jednaním dáte tomu druhému najavo, ako si ho vážite. Samozrejme to má vplyv aj na jeho prežívanie a pocity zo seba samého. Tvrdé slová a nevhodné správanie vedia skutočne bolieť.
14. Ak riešite nejaký osobný konflikt, ktorý vám berie energiu, zamerajte sa na jeho riešenie.
Čo s tým môžete spraviť? Aké máte možnosti? Ako by sa to dalo vyriešiť? Znovu sa opakujem, no zas je to o prebratí zodpovednosti za seba samého. Ak si myslíte, že si s tým neviete poradiť sami, môžete si nájsť kouča, ktorý vám prostredníctvom otázok pomôže, aby ste si v sebe našli tie správne odpovede a riešenia. Nenechajte zájsť konflikty priďaleko, aby nezapustili korene. Aj vám sa bude ľahšie žiť, keď sa zbavíte ťaživých bremien.
15. Vzťahy, rodina, priatelia, láska a spolupatričnosť
Uvedomte si, že vzťahy, rodina, priatelia, láska a spolupatričnosť patria medzi najdôležitejšie veci v živote človeka. Nezabudnite im preto venovať potrebný a vedomý čas a neodsúvať ich na vedľajšiu koľaj. Samozrejme, že život stále prináša nové a nové povinnosti, problémy, výzvy a lákadlá. Je však na vás, ako sa k tomu postavíte. Či vy budete ten, kto riadi svoj život, kto sa rozhodne, čo sú jeho priority a čomu venuje svoj drahocenný čas.
Veľmi pekné príspevky k tejto téme si môžete vypočuť aj v tomto kurze o duševnom zdraví, ktorým navyše prispejete malou sumou občianskemu združeniu Návrat.
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom čo je to koučing a ako vám pomôže viesť úspešny život, odporúčame knihu od Silvii Langermann „Úspech si ty“ alebo podcasty a videá jej spoločnosti Power Coaching.