toggle menu

Power Coaching

Ak porozumiete, ako váš vlastný stres vyzerá, viete sa mu efektívnejšie postaviť rôznymi manažujúcimi metódami a byť tak lepšie pripravení.

Aké sú najčastejšie stresory napríklad vo vašej práci?

Stres je našou prirodzenou adaptáciou na záťažové situácie. Žijeme v pohodlnej spoločnosti, ktorá má úplne iné požiadavky a dalo by sa povedať, že všetko, na čo si zmyslíme, máme na dosah a systém naše bezpečie chráni. Dennodenne musíme spĺňať požiadavky a očakávania z externého prostredia, aby sme si zaplatili všetky naše výdaje a žili naplneným, spokojným životom. Daňou však je naše myslenie a z neho vznikajúce tlaky a stres, pretože naše ego neprestajne premýšľa v ponímaní budúcnosti a sme tak v neustálom kolotoči toho, ako naplniť ciele, ktoré pred sebou máme a myseľ sa preto nedokáže dokonale uvoľniť.

Je to neustále prežívanie nerovnováhy a teda tlaku medzi tým, čo chceme, a tým, keď to stále nemáme. Podľa medzinárodného prieskumu agentúry Behavio až 77% Slovákov zažíva stres a psychickú nepohodu.

Ak človek nevie poriadne manažovať tieto malé, krátkodobé požiadavky, cez ktoré si stresovými reakciami dennodenne prechádza, nahromadené a neuvoľnené tlaky sa tak kumulujú a po čase z toho vznikajú rôzne psychické, či zdravotné problémy. Samozrejme, ako bytosti sme individuálne odlišní.

Stretli ste sa už niekedy s pojmami osobnosť typu A, B, C?  K dispozícií je dnes už na to veľa testov, no všeobecne je známe, že osobnosti typu A sú väčšinou vrcholoví manažéri, workoholici, veľmi zodpovední a ctižiadostiví ľudia, a preto práve tí najviac vystresovaní. Väčšinou trpia potláčanou agresivitou, vnútorným nepokojom a napätím, sú  hypertonici.

Poznáme aj psychický stres, ktorý sa viaže na dlhodobejší problém, ktorým si niekedy prechádzame a týka sa najmä emocionálneho vypätia napríklad v životných krízach, nevery v manželstvách, rozchody, hádky so šéfom, šikana dieťaťa v škole a podobne. Ak sa teda človek nedokáže naozaj poriadne emocionálne manažovať, a nie je ochotný sa ani vzdelávaním koučovať, aby sa niečo zmenilo, stres môže byť naozaj poriadne škodlivý.

Dokáže byť podnetom pre skrytú depresiu, paniku, zmätok, bolesti hlavy, nočné škrípanie zubov, stratu chuti do jedla a hmotnosti, celkové zdravotné problémy a aj vyhorenie, čo následne nepekne ovplyvňuje aj naše sociálne väzby a vzťahy s okolím, kedy sa môžeme začať nevedome izolovať. Človek hromadením stresu dokáže stratiť zmysel života a negatívne ovplyvňuje aj tvorivé myslenie. Ale ak si dennodenne uvedomíme, že stres, ktorý má 3 fázy (varovanie, odolávanie, vyčerpanie), je prirodzená telesná reakcia, ktorá nám pomáha zvládať aktuálny boj a sme ochotní sa po ňom adekvátne regenerovať, a nie sme tak v neustálom napätí, vtedy pre nás škodlivý vôbec nemusí byť.

Tip pre stress management. Čo to vlastne je?

Stres manažment je súborom techník a programov, ktoré ľuďom pomáhajú efektívnejšie zvládať stres analýzou konkrétnych stresorov a prijatím pozitívnych opatrení na minimalizáciu ich účinkov. Azda najúčinnejším tipom je myslenie v prítomnosti. Čo to znamená? Ako sme spomenuli, spoločnosť nás tvaruje tak, že dennodenne premýšľame v budúcom čase. Život je ako projekt, ale aj pri rôznych pracovných projektových činnostiach potrebujeme naše ego nasýtiť dokonaním vytýčeného cieľa. A práve toto samotné zmýšľanie v budúcnosti nám robí tlaky, pretože akoby stále nemáme to, čo chceme. Pretože ak to nemáme, nie sme spokojní, stále nám niečo chýba a myslíme si, že ak niečo splníme, vtedy sa uvoľníme a bude už „konečne všetko v poriadku.“ Nie je to tak!

Po splnenom cieli príde nový vytýčený cieľ a začína bludný kruh. Preto si uvedomme, že len uvoľnené myslenie v prítomnom okamihu a hlavne radosť z aktuálneho konania a napĺňania dennodenných krokov k stanovenému cieľu, nás môže robiť uvoľnenými, pokojnými a bez stresu! Presne tak, milí priatelia. Je potrebné naučiť sa vedome tešiť z toho, čo práve aktuálne robíme, pretože inak sa myseľ bude stále ponáhľať dopredu, aby čo najrýchlejšie splnila externé očakávania, a práve to v nás vytvára stres.

Je dobré do toho zapojiť aj hlboké bránicové dýchanie. Naučíte sa ho tak, že ak máte cez deň niektoré fázy voľna, napríklad idete niečo vybaviť, ste v aute, alebo chodíte, tak vedome dýchajte zhlboka 3 sekundy nádych a 3 sekundy dlhší výdych. Nie do brucha, ale tak, aby sa dvíhala bránica, teda spodná časť rebier spolu s bruchom. Cvičte niekoľko mesiacov, aby sa dýchanie stalo zvykom, pretože dnes nielenže v plytkej spoločnosti žijeme, ale aj nesprávne a veľmi plytko dýchame, čo je enormná záťaž pre náš celkový organizmus a vzniká práve zo stresujúceho života.

Ak preto stres chcete využiť pre svoj prospech, pretože samozrejme, že nám pomáha zdolávať kroky, spýtajte sa, ako stresujete? Ak porozumiete, ako váš vlastný stres vyzerá, viete sa mu efektívnejšie postaviť rôznymi manažujúcimi metódami a byť tak lepšie pripravení. Aké sú najčastejšie stresory napríklad vo vašej práci? Identifikujte ich, spíšte si ich na papier a ak sa dá, pokúste sa ich minimalizovať. Poslednou potrebnou vecou je spoznanie vlastných stratégií, pretože niektorí majú za roky vybudované nezdravé stratégie ako fajčenie, nadmerné pitie alkoholu alebo prehnané správanie. Preto vám so stratégiami môžu pomôcť kvalifikovaní odborníci na stress management aj napríklad u nás v Power Coachingu.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vám koučing pomôže viesť naplňujúci život bez stresu, odporúčame knižku od Silvii Langermann „Úspech si ty“ alebo si neváhajte pozrieť naše Powercasty na Spotify či Videá na našom YouTube.

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.