toggle menu

Power Coaching

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala duševné zdravie ako stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uplatniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Faktom je, že až 15% populácie do veku 18 rokov trpí psychickými poruchami. Počet ľudí, ktorí majú problém s duševným zdravím rastie . Čísla hovoria jasne.

Položte si  jednoduchú otázku: Ak by to pokračovalo takýmto tempom, ako to asi bude v roku 2050 vyzerať ?

Na túto otázku vám odpovedať nedokážeme (možno štatistici by nejaké čísla uviedli), no my vám vieme len poradiť. Čo keby ste sa skúsili do pohody dostať pomocou novodobej metódy koučing. Svoj život môžete zmeniť len vy sami, hoci aj malými krokmi. Stačí naozaj len chcieť a vydať sa na cestu za zdravím, rovnováhou a slobodou. Naše duševné zdravie je zrkadlom nášho fyzického zdravia. Ak sa cítime dobre, problémy sa nám riešia ľahšie.

DUŠEVNÉ ZDRAVIE

O duševné zdravie je potrebné starať sa minimálne tak, ako o svoje telo resp. svoje telesné zdravie. Duševné alebo psychické ťažkosti, ktoré sa včasne neriešia a zanedbajú sa, môžu vážne ovplyvniť našu subjektívnu pohodu. Preto je potrebné našu dušu vyživovať nielen zvonka, ale aj z vnútra. To znamená vnímať podnety, ktoré k nám prichádzajú všetkými zmyslami.

zdravý životný štýl

KOUČING

Koučing je cesta, ktorá vás dokáže dostať do pohody, ktorú si sami vytvoríte. Úloha kouča je sprevádzať vás mimo vašej komfortnej zóny, na ceste za psychickým zdravím,  pre dosiahnutie výsledkov, ktoré očakávate. Preto je dôležité vedieť si správne vybrať kouča.

Dôležité je vytvárať si krátkodobé a dlhodobé ciele, tvoriť a budovať si nielen svoju sebaúctu, ale zdolávať aj prekážky, ktoré vám pomôžu upevňovať si vaše sebavedomie. V tomto vám môže napomôcť skúsený kouč.

Ako si udržať svoje duševné zdravie? Prikladáme niekoľko činností, ktoré vám k tomu zaručene pomôžu:

Ranné predýchavanie. Aby sme mali dobré zdravie, musíme mať dobrú krv a aby sme mali dobrú krv, musíme dobre dýchať. Ráno po prebudení je dobré sa pekne pretiahnuť a napnúť každý sval. Mali by ste dôkladne prevetrať pľúca a urobiť niekoľko hlbokých nádychov a výdychov pri otvorenom okne. Krátka rozcvička vám zaručene prospeje. Obzvlášť na čerstvom vzduchu.

Relaxácia a odpočinok. Okrem dostatku spánku sem patrí aj aktívny odpočinok vo forme ľahkých prechádzok v prírode, kedy sa občerství nielen naše telo, ale aj naša myseľ a zmysli.

Psychohygiena, podstatou psychohygieny je mentálne sa odpojiť od našej pracovnej činnosti. Vyhýbajte sa napr. médiám a doprajte si radšej čas na sebarozvoj.

Šport, pohyb v akejkoľvek forme je vhodný, patrí k tomu aj obyčajná chôdza. Ak sa venujeme dostatočne pohybu na čerstvom vzduchu, napomáhame tým zároveň aj svojim vnútorným orgánom. Je potrebné, aby bol vytrvalostný pohyb aspoň 30 – 40 minút a môže byť rozložený pokojne aj do dvoch denných aktivít.

Pravidelný spánok a spánková hygiene. Spite každú noc najlepšie 7-8 hodín. Ak vám chýba sila, či ste neurasteniky, okolo obeda si zdriemnite. Rast, prispôsobenie I uzdravovanie sú najviac aktívne počas spánku. Prostredie v noci musí byť tiché a tmavé. Posteľ by mala byť ani príliš tvrdá ani príliš mäkká a je najlepšie nechať polootvorené okno a nechať stale prúdiť čerstvý vzduch.

Vitamíny, príjem vitammínov v akejkoľvek forme, pri ich nedostatku dochádza k vyčerpaniu organizmu, následne k chorobe. Preto dbajte na dostatok potrebných vitamínov v tele.

Rovnováha, čas pre pracovné a iné povinnosti mal by byť v rovnováhe s časom pre seba a oddych. Preto sa vždy snažte nájsť do najlepší balance a riaďte sa striedmosťou.

Vyvážená strava, ktorá sa skladá zo zdravých cukrov, tukov, bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Prirodzená strava, ktorá je najlepšie prispôsobená našej telestnej sústave zahŕňa ovocie, orechy, varené obilniny, strukoviny a zeleninu. Táto strava prepožičiava telu najväčšie množstvo energie a udržiava normálne podmienky života. Dôležitý je aj pitný režim.

Zvládanie emócií. Skúste sa vtedy nesústrediť iba sami na seba a nepremýšľajte, čo všetko mate ťažšie ako druhí. Najviac šťastným môže človek byť, ak urobí radosť druhému. Vyhýbajte sa zároveň prehnaným rozhovorom o problémoch a zamestnajte myseľ kvalitnými činnosťami.

ODBORNÁ POMOC

Nie všetci to dokážeme. Nie všetci sme disciplinovaní, cieľavedomí a teda nie všetci si dokážeme udržať svoje duševné zdravie  v optimálnej hladine. Je potrebné si to uvedomiť. Obzvlášť pokiaľ nám to už napovie aj náš organizmus cez rôzne ochorenia, nespavosť, vyhorenie, agresivita, osamelosť (izolovanosť od ľudí) a pod. S tým môžu súvisieť aj zdravotné problémy pohybového, srdcovo-cievneho a tráviaceho aparátu, vysoký tlak, cholesterol, cukrovka, nadváha… Prečo? Pretože všetko so všetkým súvisí a keď duša trpí, telo trpí taktiež.

Niekedy ani obyčajné návyky každodenného života nedokážeme zvládnuť, preto je dôležité už pri uvedomení si, že ideme z kopca, pred preradením do správnej rýchlosti vyhľadať odborníka, ktorý vás reštartuje  a nájdete správnu rýchlosť pre váš  nový štart. Niektorí ľudia jednoducho potrebujú osobný kontakt a za pomoci skúseného kouča, sa dokážu pomaly otvárať. Potrebujú počuť nielen  povzbudivé slová, ale aj záujem o ich osobnosť či úspech bez toho, aby ich niekto kritizoval alebo hodnotil. Pri tomto všetkom vám kouč dokáže napomôcť nájsť samých seba a dostať sa z nepohody do absolútnej pohody.

Na povzbudenie prikladáme krásny výrok od Helen Keller: “OTOČTE SVOJU TVÁR K SLNKU A NIKDY NEUVIDÍTE TIENE.”


Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1631

Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1633

Pridaj komentár

Layer 1
Tento web používa cookies. Pokračovaním prezerania stránok súhlasíte s ich použitím.