5.časť: Zmena myslenia ako cesta k úspechu (Duševné zdravie)
- 17. marca 2022
- Posted by: Power Coaching
- Category: Duševné zdravie , Inteligencia , Sebarozvoj , Sila mysle ,
V poslednej časti série článkov “Ako porozumieť emocionálnej inteligencii – Duševné zdravie” sa pozrieme na to, ako sa nás v skutočnosti vyslovené i myslené slová dotýkajú a ako určujú spôsob, akým sa na nás pozerajú ostatní.
CESTY K ÚSPECHU
Určite poznáte príslovie „reči sa hovoria a chlieb sa je“. Aj keď príslovie naznačuje, že nezáleží na tom, kto čo hovorí, v skutočnosti sa nás slová dotýkajú. Takisto určujú spôsob, akým sa na nás pozerajú ostatní.
Predtým než začnete pracovať na trvalom zlepšení svojej EQ, je nutné premýšľať o slovách, ktoré hovoríte, a o myšlienkach, ktoré sa vám preháňajú mysľou. Nové očakávania a presvedčenia musia nahradiť tie staré a nové myšlienkové vzorce musia vytlačiť automatické negatívne myšlienky.
Je dôležité vidieť nezdravé myšlienky v pravom svetle. Veď to nie je nič iné než zlozvyk, ktorý ústi do nízkeho sebahodnotenia a ešte horšej nálady.
Cieľom je systematicky rozoznať a analyzovať vlastné myšlienky a premýšľať, či sú presné a validné. Analýzou a reflexiou môže človek odhaliť, či si v mozgu zas a znova prehráva svoje staré dysfunkčné myšlienky. Ak chceme hodnotiť svoje myslenie, musíme sa naučiť načúvať sami sebe aj druhým a starostlivo triediť udalosti vlastného života.
Dávajte pozor aj na svoje spomienky, lebo môžu byť prekrútené.
Niektoré životné skúsenosti za sebou zanechajú prirodzene väčšiu stopu ako iné – stresujúce chvíle alebo okamihy rozrušenia sa do pamäti vryjú hlbšie než bežná pohoda. V mnohých prípadoch platí, že čím emocionálne vypätejší je okamih, tým živšia je spomienka naň. Je našou úlohou, aby sme spomienkam vyhradili správne miesto. Bez ohľadu na to, aké zásadné pre nás sú, nemali by nám brániť v boji s chybnými myšlienkovými vzorcami.
Teraz sa nachvíľu zastavte a zamyslite sa nad týmito otázkami.
- Máte neustále pocit preťaženej mysle?
- Očakávate len to najhoršie?
- Považujú vás za pesimistu?
- Radi používate silné slová ako „všetci“, „vždy“, „úplne“, „nikto“, „nič“, „musí“, alebo „všetko“?
- Ľahko sa nakazíte vírusom neznášanlivosti a všetko sa vám zdá hrozné, desivé a strašné?
Nástrojom na ovládnutie myšlienok môže byť predstava, že sme premietačom v kine. Ak si premietam „myšlienkový film“, ktorý mi spôsobuje problémy, môžem ho jednoducho vymeniť za iný. Náš kurz „Zvýšenie emocionálnej inteligencie“ ponúka účinné nástroje korigujúce vnútorný hlas či komentár, ktorý je neraz zdrojom ťažkostí. Začneme tým, že budeme premýšľať o svojom premýšľaní.
ZMENA NIE JE ZADARMO
Keď robíme, prežívame alebo si myslíme veci, ktoré sú v protiklade s tým, čo je bežné, dostávame sa do stavu, ktorý sa odborne nazýva „kognitívno-emocionálna disonancia“.
Je to podobné, ako keď sa pravák snaží písať ľavou rukou, pričom cíti, že to nie je ono. Kognitívno-emocionálna disonancia je v živote nevyhnutná. Bez ohľadu na svoju snahu budeme vždy prežívať situácie, ktoré sa zdajú nezvyčajné alebo nesprávne. Zmeny, ktoré v živote robíme, dokonca aj tie k lepšiemu, obyčajne vedú k pocitu rozladenia.
Keď sa po rokoch depresie cítime lepšie alebo keď sa k nám po dlhodobom zneužívaní začnú ľudia správať dobre, budeme prežívať kognitívnu disonanciu. Pocit disocancie nastane aj vtedy, keď sa po dlhej samote oženíme, zbohatneme po rokoch chudoby alebo získame povýšenie do manažmentu po dlhom období tvrdej manuálnej práce.
Zastaviť opakujúce sa nezdravé cykly, ktoré nám bežia hlavou, bude vyžadovať trpezlivosť a úsilie, keďže dôkladná analýza vlastných myšlienok a zhodnotenie, či sú pravdivé a presné, si vyžaduje snahu. Proces pozitívnej zmeny môže byť bolestný.
Dobrou správou je, že vám kognitívne techniky môžu pomôcť vyrovnať sa s hnevom, frustráciou, so strachom a depresiou, ktoré spustili rôzne životné situácie, či už domnelé alebo skutočné. Môžete zlepšiť svoje EQ a s ním aj nádej na životné šťastie. Odhliadnuc od úsilia, ktoré do zmeny vložíte, odmena, ktorú dostanete v podobe úspechu, šťastia a zlepšených vzťahov, bude stáť za to.
Fanny Bilkova, Zdroj informácií: Stratené umenie myslieť
Author: Power Coaching
Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1631
Warning: Trying to access array offset on null in /data/d/c/dcca267e-1d23-4e62-90c5-8788cbb0fa2d/powercoaching.sk/web/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 1633